• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

7 Eylül 2018 14:38

Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları

Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları

Çocuğu okul öncesi dönemde olan ve özel okula göndermek isteyen kişilere devlet desteği sağlanmaya başlandı. Uygulama 2014-2015 eğitim öğretim yılından bu yana uygulanmaya devam ediyor. Eğitim-öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler, öncelikle okul yönetimi ile görüşme yapması gerekir. Kurumun destek verilen kurumlar içinde olup olmadığını listeye bakarak belirlemeleri gerekir. Şartlar iyice incelemesi gerekir. Özel okullarda devlet desteği başvuruları Ağustos ayında başlar. Başvuru süreci her eğitim öğretim döneminde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden dikkatli takip etmek gerekir. Çocuğunuzu özel bir okul öncesi eğitim kurumuna göndermek istiyorsanız beklene şartları karşılamanız durumda devlet desteği alabilirsiniz. Çocuğunuzun kayıt yaptıracağınız eğitim döneminin Eylül ayı dikkate alınarak 48-66 ay arasında olması gerekir. Verilecek devlet desteği sadece 1 eğitim öğretim dönemini kapsar. 2017-2018 öğretim yılında, okul öncesi öğrencilerine 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel lise öğrencilerine 3080 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak.

Okul öncesi özel okul devlet desteği şartları nelerdir?

Özel okul devlet desteği başvurusu için istenen belgeleri hazırlayan veliler, öğrencilerin kayıtlı oldukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirler. Okul yönetimi velinin hazırlamış olduğu EK-12 formunu kontrol ederek, e-okulda “Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Destek Menüsü” üzerinden başvuru yapıp onaylarlar.  Veli başvuru yaptığına dair çıktının bir örneğini imza karşılığı okul idaresinden alıp saklar. Daha sonra eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrenci velileri yine okula giderek e-okul üzerinden 15 okul tercih yapar. Yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra teşvik kapsamında özel okula yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri yapılır.

* Özel okul devlet desteği evrakları nelerdir?

1- Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait gelir durumlarını gösteren belge

2- Kira Gelir Taahhütnamesi formu

3- Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge

Özel okul devlet teşviğinden yararlanmak isteyen ve herhangi bir okulda kaydı görünmeyen okul öncesi dönem öğrencilerinin velileri öncelikle kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekir. Daha sonra özel okullara verilen devlet desteğinden yararlanmak için, e-Okuldaki “Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü” üzerinden başvuru yapabilirler.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.