• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

8 Ağustos 2018 05:30

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke içimizde yer alan kontrol edilmesi gereken olumsuz bir duygudur. Öfke kişinin aklını başından alır, kişiyi kör eder. Kişinin gözü döner. Ne yaptığını bilemez hale getirir. Mevlana’nın dediği gibi “öfke bir ateştir, önce seni yakar. Sonra karşıya ya ulaşır ya ulaşmaz.” Hapishanelere gidin bakın hayatta öfkesine yenik düşüp bir anlık gaflet ve delaletle katil olmuş milyonlarca insan görebilirsiniz. Öfke kontrol edilmesi gereken bir duygudur. Öfkenizi kontrol edemezseniz öfke sizi kontrol eder ve hayatınızı elinden alır. Öfke kontrolü çocukluk çağından itibaren çocuklara kazandırılmalıdır. Eğitimci bir yazar olarak öfke kontrolü konusunda tüm anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunmak isterim:

1- SAKİNLEŞTİRİN: Çocuğunuz bir öfke krizi mi yaşıyor. Çocuğunuzun içinde bir yangın çıkmış demektir. Sizin tavır ve davranıslarınız bu ateşe ya su dökecek söndürecektir, ya da ateşe daha fazla odun ekleyerek yangını daha da büyüteceksiniz. Öfkeli çocuğa karşı sabırlı ve sakin olmalısınız. Onun öfkesinin geçmesini beklemeli, ani tepkilerden uzak durmalısınız. Sakinleşmesi için onu yan odaya gönderin. Yumuşak sözlerle onu telkin edip yaşadıklarını bir daha sakin kafayla düşünmesini sağlayın. Böylece çocuğun içindeki öfke yangınına su dökmüş olursunuz. Ben anne ve babayım. Çocuğum bana böyle davranamaz deyip ciddi anne ve baba moduna girerseniz çocuğunuzu en başta kaybedersiniz. Bu duygu ile çocuğa terbiye vermek amacı ile ceza ve yaptırım uygularsınız. Çocuk özür diler ve olay tatlıya bağlanır. Sizde sorunu çözdüm diye arkanıza yaslanırsınız. Olayı çözmediniz sadece bastırdınız. Çocuğun içindeki öfke ateşine bir parça odun daha attınız. Çocuk gücü yettigi bir ortamda bu öfkesini mutlaka ortaya çıkaracaktır. Çocuk öfkesini kusmak için uygun mekan ve zaman kollamaktadır.

2- DÜŞÜNDÜRÜN: Çocuğunuzun eylemleri üzerinde düşünmesini sağlayın. Eylemlerin sonuçlarını görmesini sağlayın. Karşı tarafın neler hissettiğini empatik bakış açısı ile görmesini sağlayın. Karşıdaki insanın yerinde sen olsan ne yapardın diyerek karşı taraf açısından olaya bakmasını sağlayın. Öfke ile ne kadar kırıcı hale geldiğini anlamasını sağlayın. Öfke sonucu ortaya çıkan olumsuz sonuçlar üzerinde düşünmesini sağlayın.

3- TEPKİLERİ KONTROL EDİN:  Öfkeli çocuğa ani tepkiler vermekten kaçının. Özellikle toplum içinde çocuğu küçük düşürecek söz ve eylemlerden uzak durun. Çocuğun toplum içinde bir şerefi gururu olduğu düşünülerek hareket edilmelidir. Arkadaş ortamı içinde çocuğa sert tepki verilmemelidir. Toplum içinde çocuğa yetersiz ve dengesiz hissi verilmemelidir. Yapabileceği işleri onun adına yapmak onu toplumda küçük düşürür. Çocuğunuzun kendini ifade etmesi için imkan sağlayın. Onu toplum içinde yüceltecek söz ve eylemlerde bulunun.

4- UZMAN DESTEĞİ ALIN: Çocuğunuzun öfkesini dindiremiyorsanız mutlaka uzman psikolog desteği alın. Bir çok anne ve baba psikoloğu deli doktoru olarak görür. Benin çocuğum deli mi ki yardım alayım düşüncesi hakimdir. Psikologlar insan davranışları ve iç dünyası konusunda eğitim almış uzman kişilerdir. Çocuğa karşı nerede nasıl davranmanız gerektiğini profosyonel bir biçimde size açıklar. Öfke kontrol konusunda çocuğunuzun belki de ciddi bir hastalığı olabilir. Bu konuda sinir hapı olarak bilinen antidepresan ilaçlar kullanması gerekebilir. Bunu da ancak uzman psikolog ve psikoterapi uzmanları belirler.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.