• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

16 Ağustos 2018 12:04

Küfür Etme Davranışı Nasıl Yok Edilir?

Küfür Etme Davranışı Nasıl Yok Edilir?

Çevrenizde ağzı bozuk diye tabir edilen kaba ve çirkin söz kullanan çocukları görürüz. Aile terbiyesi almamış ve terbiye yoksunu olarak görürüz. Çocuklarımızın bu tür çocuklarla arkadaş olmasını istemeyiz. Küfür etme çocuklarda en sık görülen davranış bozukluğudur. Direnç gösteren ve duzeltilmesi en zor sorunlardan birisidir. Çocuğun küfür etmesini engellemek için sadece çocuk değil çocuğun etkileşim halinde olduğu tüm çevre kontrol altına alınmalıdır. Küfür etme davranışı ile mücadele etmek için sürece etki eden tüm faktörler tespit edilip bu unsurlar kontrol altına alınmalıdır. Küfür etme davranışını tetikleyen unsurlar şunlardır:

1- AİLE YAPISI: Bireyin ilk eğitim yuvası ailesidir. Birey ailesinin aynasıdır. Birey ilk olarak anne ve babasını model alır. Bireyin ilk terbiye yuvası ailesidir. Birey ailesinden aldığı terbiye ile toplumda yerini alır. Aile bireyleri arasında özellikle anne ve baba küfürlü konuşuyorsa bireyde çok rahat küfür edecektir. Aile içerisinde küfür ve argo söze yaklaşım çok önemlidir. Çocuk argo ve küfürlü konuştuğu zaman aile bireyleri durumu komik karşılıyor gülüp geçiyorsa birey ailesini güldürmek için sürekli argo ve küfür edecektir. Aile kesin bir dille olumsuz davranışa net bir tepki koymalı. Durumun hoş olmadiğı net bir dille ifade edilmelidir. Aile içerisinde argo ve küfür çok rahat kullanılıyorsa çocuk da küfürlü ve argolu konuşacaktır.

* ÖFKENİN DIŞA YANSIMASI:Küfür daha çok öfkenin dışa yansıması olarak karşımıza çıkar. Karşıdakine güç yetmediği durumlarda karşı taraftan intikam almak için söylenir. Karşı tarafı incitmek zarar vermek amacıyla söylenir. Çocuklara önce öfke kontrolü öğretilmelidir. Kendini ifade etmekte zorlanan bireyler daha çok küfür eder. Bu anlamda çocuklara kendilerini ifade edecek ortam ve imkanlar sunmalıyız. Sinirlenen çocuğa hemen tepki vermek yerine sabretmeli, sakinleşmesini beklemeliyiz.

* YAKLAŞIM TARZI: Çocukların küfür davranışı anne ve babanın tavrına göre yok olabilir ya da giderek artabilir. Bu anlamda tepkiler çok önemlidir. Küfür eden çocuğa karşı anne ve babanın mutlaka bir yaptırımı, tepkisi olmalıdır. Tepki vermemek, görmezden gelmek, ani tepkiler vermek, dayak atmak, tehdit etmek, hakaret etmek, ağzına biber sürmek en sık başvurulan uygun olmayan yaklaşım tarzlarıdır. Problemi çözmek istiyorsanız mutlaka çocukla empati kurmalısınız. Onunla uygun bir dille konuşmak, seviyesine inmek zorundasınız. Onu anladığınızı ona hissettirmelisiniz. Çok sinirlenmiş olabilirsin. Bu durum sana böyle çirkin sözleri söyleme hakkı vermez değil mi? Gibi sorularla yanlış yaptığını farkettirmelisiniz. Küfür eden çocuğa tepki olarak sevdiği bir şeyden mahrum bırakmak, onunla bir süre konuşmamak en doğru yaklaşım tarzıdır. Çocukla konuşun kendini açmasına ve ifade etmesine izin vermelisiniz.

* NEDENLERİN TESPİTİ: Çocuk neden küfür etti? Çözüme bu soru üzerinden gitmelisiniz. Sözlerinin kaba ve çirkin olduğunun farkında mı? Küfür bilerek ve isteyerek mi yapıldı? Sürekli küfür ediyor mu? Küfür ederek dikkat çekmeye mi çalışıyor? Küfür ederek birinin ya da bir grubun onayını almaya mı çalışıyor? Çocuğu küfür etmeye iten davranışlar nelerdir? Bu soruların cevabı sizi çözüme götürecektir. Çözüme ulaşmadığınız durumda çocuğunuzda psikokojik bozukluk olabilir. Bu konuda mutlaka uzman desteği almanız gerekebilir. Unutmayın anne ve baba yaklaşım tarzı bu konuda çok önemlidir. Birinci tip şiddet içerikli cezalar küfür davranışını yok etmez geçici süre davranışı bastırır. Köklü bir çözüm için mutlaka olaya profosyonel yaklaşmak gerekir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.