• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

20 Ağustos 2018 17:07

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

İkinci çocuğun dünyaya gelmesi ile birinci çocuğun pabucu dama atılır. İlk çocuk, yenidoğan bebeğe karşı sevgi ve öfke duygusu bir arada yaşar. Sever çünkü kardeşi olduğu için, öfke besler çünkü sahip olduğu ilgi ve odak artık kardeşine geçmistir. Tacını kaptırmış ve sıradan birisi olmuş kral misali kardeşini kıskanır ve kardeşine karşı öfke besler. Kardeş kıskançlığını önlemek, hafifletmek hatta yok etmek anne ve babaların tutumuna bağlı olarak gerçekleşir. Aynı şekilde yanan ateşe odun atmak misali bu kıskançlık ateşini arttırmak, kalıcı hale getirmek ve çok tehlikeli boyutlara taşımak da anne ve babanın elindedir. Sözler, davranışlar ve yaklaşımlar bu noktada çok önemlidir. Dikkatli olmak ters birşey yapmamak gerekir. Kardeş kıskançlığı ile mücadele ederken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

* ADİL OLUN: Küçük kardeşe elbise mi alıyorsunuz? İmkan varsa büyük kardeşe de elbise alın. Sen abi oldun artık deyip geciştırmek doğru değildir. Çocuk abi olduğu için ikinci plana atılacak abilik misyonu değer kaybedecektir. Aynı davranışta büyük kardeş ceza alıp küçüğe herhangi bir tepki vermemek büyük kardeşin tepkisini çekecektir. Kendisini değersiz görecek yeteri kadar sevilmediğini düşünecektir. Ben ceza alırken aynı şeyi yapan kardeşim neden ceza almadı, demek annem ve babam kardeşimi benden dahs çok seviyor düşüncesine kapılarak kardeşine karşı kıskançlık besleyecektir. İki çocuğa da eşit sevgi beslediğinizi söz ve eylemlerinizle ispat etmelisiniz. Tepki iki çocuğa da aynı olmalı biri diğerinden ayrılmamalıdır. Küçük kardeşi es geçip sürekli büyük çocuğu cezalandırmak kardeş kıskançlığını körükler.

* SÖZLERE DİKKAT: Eylemler kadar sözler de kardeş kıskançlığını tetikler. Kardeşin geldi pabucun dama atıldı sözü geçmiş kuşağın en fazla kullandığı yanlış sözlerden birisidir. Bu söz çocuk için zehirli bir yılan gibidir. Sen artık derdine yan. Kardeşin geldi tüm ilgi ve alakayı üstüne çekti. Artık herkes onu sevecek, seninle kimse ilgilenmeyecek mesajları içerir. Kardeş kıskançlığını körükleyen bir numaralı sözdür. Bu sözü anne ve baba olarak kesinlikle kullanmayın ve yakınlarınızında kullanmasına izin vermeyin. Olaki kullanıldı, mutlaka müdahale edip durumu kurtarmaya çalışın. Öyle şey olur mu ikiside bizim için çok kıymetli denilmelidir. Sen bizim ilk göz ağrımızdın demek olayı kabullenmek demektir. Çocuğa evet seni çok sevdik ama artık kardeşin dünyaya geldi. Bütün ilgimiz ve sevgimiz artık ona kaydı mesajı verilir.

* EŞİT İLGİ VE ALAKA: Hem annenin hem de babanın bütün ilgiyi küçük çocuğa vermesi büyük çocukta kıskançlık duygusunu pekiştirecektir. Anne küçük çocukla ilgilenirken baba da büyük çocukla ilgilenmelidir. Böylece büyük çocukta kıskançlık duygusu minumum düzeye inecektir. Küçük kardeşin gelmesi ile büyük kardeşin hayatındaki değişiklik minumum düzeye inmelidir. Çocuk pozisyon kaybettikçe kıskançlık duygusu artacaktır.

* TEPKİLERİ KONTROL EDİN: Çocuğun tepkilerini kontrol edin. Kıskanılacak ortam yaratmayın. Sözlerinize dikkat edin. Kıskançlığın ne kadar kötü bir duygu olduğunu anlatın. Küçük kardeşin bakıma ve ilgiye muhtaç olduğunu, kendi yaşamını sürdürmek için ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi ve deneyime sahip olmadığı uygun bir dille ifade edilmelidir. Çocuğun her davranışına anında tepki vermek doğru değildir. Yanlışı hemen söylemek yerine sorularla yanlışı bulmasına yardımcı olmak gerekir. Tepki vermeden önce çocuğun hatasını anlaması ve farketmesi için zaman tanıyın. Şiddet içerikli ceza, bağırma, korkutma, tehdit etme yanlış tepki verme biçimleridir. Sevdiği şeylerden mahrum bırakmak, isteklerini yapmamak, sevdiği oyuncağı elinden almak verilebilecek en ideal ceza türleridir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.