• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

17 Ağustos 2018 12:03

Hırsızlık Nasıl Önlenir?

Hırsızlık Nasıl Önlenir?

Bir başkasının malını onun izni olmadan alıp kullanmak halk arasında hırsızlık olarak ifade edilir. Malını aldığınız kişi ile yakınlık ve samimiyetiniz ne olursa olsun baz alınan ölçüt haberinin olup olmamasıdır. Birşey olmaz ben onu tanıyorum anlayışı yanlış bir düşünce kalıbıdır. Karşı tarafı tanımanız onun malını eşyasını haberi olmadan alma hakkını size vermez. En çok karşılaşılan durumlardan birisi de eşyanın alınıp kullanılıp geri yerine konmasıdır. Böylece kişi yaptığını hırsızlık olarak düşünmez. Geri yerine koymayı hafifletici bir neden olarak görür. Karşı tarafın acil bir durumda o eşyasını kullanamayacak olması, karşı tarafta bir mağduriyet yaratacaktır. Olaya bu açıdan bakmak gerekir.

Bir davranışın hırsızlık olması için çocukta aitlik kavramının oturmuş olması gerekir. 5 yaşındaki çocuklar çevrelerinde gördüğü her şeyi kendi malları gibi görür ve rahatça çekinmeden kullanır. O malın bir başkasına ait olduğunu düşünmez. Bu yüzden 5 yaşında bir çocuğun çevresinde gördüğü şeyleri alıp kullanması hırsızlık olarak değerlendirilmez. Çocuk davranışlarının sorumluluğunu üstlenecek akıl ve olgunluğa ulaşmamışsa çalma eylemi çalma olarak değerlendirilmez. Halk arasında çocuklar için aklı ermiyor kavramı kullanılır. Aitlik kavramı oturup gerekli olgunluğa ulaştığı halde çalma davranışı sürekli sergilenirse kişi için mutlaka profosyonel destek almak gerekir. Anne ve babalar hırsızlık konusunda şu şekilde davranış sergilemeleri gerekir:

* CEZALANDIRMAYIN: Hırsızlık konusunda anne ve babalar hassastır. Ani ve sert tepkiler verirler. Döverler, şiddet uygular, tehdir ederler. Çocuk ve davranışı sindirilir. Çocuk çalmayı sadece bastırır. Ceza almamak için, otoriteden korktuğu için çalma davranışını terk eder. Çalmayı yanlış olduğu için değil ceza almamak için terk eder. Otoritenin olmadığı, fırsat bulduğunda çalma davranışı sergiler. Çalma davranışını ceza almamak için değil çalmanın kötü bir davranış olduğu için yapmamalıdır.

* EYLEMİN SONUÇLARINI DÜŞÜNMESİNİ SAĞLAYIN: Çocuklar eylemlerin sonuçlarını düşünemezler. Bu yüzden olumsuz davranışın neden istenmediğini anlayamazlar. Hırsızlık yapan çocuğu suçlamak yerine ona eylemi üzerinden düşünme imkanı verin. Empatik düşünmesini sağlayın. Senin bebeğin çalınsa neler hissederdin sorusu ile duygusal özdeşim kurmasını sağlayın. Malı çalınan kişinin duşebileceği zor durum anlatılır. Böylece çocuk eyleminin ne kadar kötü bir eylem olduğunu kendisi anlamış olur.

* SEBEP OLMAYIN: Çocuğunuz genelde ihtiyacı karşılanmadığı zaman, bir şeyin eksikliğini duyduğu zaman çalma eylemi sergiler. Çocuğunuza günlük 1-2 lira harçlığı mutlaka olsun. Tüm ihtiyaçlarını karşılayın. Arkadaşını kıskanıp onun eşyasını çalabilir. Belli bir doyuma ulaşan ve ihtiyaçları zamanında karşılanan bireylerde hırsızlık çok nadir görülür. Anne ve baba olarak çocuğunuzun ihtiyaçlarını zamanında eksiksiz gerçekleştirin.

* HASTALIKSA DESTEK ALIN:Tıp dilinde çalma hastalığı olarak bilinen kliptonomi bir hastalık türüdür. Kişi ihtiyacı olmasa da heyecan ve adrenalin olsun diye çalabilir. Çalma eylemi bilinçli yapılmaz. Kişi eylemin farkına varınca derin pişmanlık yaşar. Bu bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hastalık psikolog ve psikoterapi uzmanları tarafından tedavi edilir. Davranış kontrol altına alınmaya başlanır.

* GÖRMEZDEN GELİN: Çocuk hatasının farkına vardıysa, yaptığının yanlış olduğunu anlamışsa sorunu kapatın ve üstelemeyin. Sorunu tekrar tekrar açıp çocuğun utanıp mahçubiyet yaşamasına neden olmayın. Bazı durumlarda görmezden gelmek gerekir. Siz üstüne gittikçe kendinden nefret edecek ve sürekli kendini suçlayacaktır. Çocuğun kendine olan saygısı ve sevgisi azalacaktır. Çocuğun benlik bütünlüğüne saygı gösterin. Sözlerinizle çocuğu iç dünyasına hapsetmeyin.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.