• info@anaokullari.net
  • 05322369335

HABER DETAYI

5 Aralık 2018 02:22

0-3 yaş çocuk eğitim programı

0-3 yaş çocuk eğitim programı

0-3 yaş dönemi gelişimde bebeklik dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde bebek annesine bağımlıdır. Temel bakım ve ihtiyaçlarını kendisi karşılayamaz. Bu dönemde çocukların ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır. İhtiyaçları zamanında karşılanmayan bebekler huysuz ve çevrelerine karşı güvensiz olurlar. Bu dönemde bebeklere sevgi ve saygı ile yaklaşıp ihtiyacları vakit kaybetmeden karşılanmalıdır. Çalışan anne ve babalar çocukların bakımını kreş ve anaokullarına yaptırmaktadır. Okullar program hazırlarken güven ve sevgi aşılayan sıcak bir ev atmosferi yaratmaya çalışılır. Bu programının amacı bebeklere sevgi ve saygı ile yaklaşıp özgüven duygularını geliştirmektir. Programlar,  güven ve sevgi aşılayıp çocuklara sıcak bir ev atmosferi yaratmak amacıyla hazırlanır. Eğitim programı tasarlanırken her öğretmenin 4 çocuktan oluşan bir grubunun olması ve öğretmenin grubundaki her çocuğu yakından tanıması, kişisel ihtiyaçlarını bilmesi, her birinin yemek, uyku, oyun, bez değişimi, ilgi gibi ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanır.

Aileler ile iletişimi güçlü tutmak için, her öğretmen sorumlu olduğu bebek için bir rapor hazırlar. Bu raporun içine bebekle ilgili her türlü bilgi (tuvalet, uyku, yemek, hastalık vb) yazılır. Böylece anne ve babalar çocukların gelişim düzeyini düzenli olarak takip eder. Bu günlük raporlar ailelere aksatılmadan gönderilmektedir. Eğer aile isterse bebeğin öğretmeni ile sabah ve akşam üzeri ayrıca görüşme yapıp aklına takılan soruları sorabilir. Her öğretmen, her çocuğun gelişim seviyesine uygun (fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel) eğitim programı hazırlamakla görevlidir. Bu program çocuğun gelişimine destek olur. Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmek hedeflenir. Çocuklar oyun yolu ile öğrenirler. Oyun öğrenmenin temelini oluşturur. Güvenilir ve özgür bir ortamda anne şefkati ve sevgisiyle gelişen bebekler, temiz hava ve  geniş alanda hijyenik koşullarda bakılmaktadır.

0-3 yaş programında yemek saati önemli bir yer tutar. Çocuğun sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenme önemlidir. Bu yüzden hergün düzenli zaman aralıklarında bebekler beslenir. Beslenme öncesi temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilir. Çocukların sağlıklı beslenmesi için doğal ve katkı maddesi içermeyen, taze besinler kullanılır. Bebeklerin alerjik durumları tespit edilir. Beslenme işi sevgi ve şefkatle yapılır. Beslenme sorunları tespit edilir. Ailelere çocukların beslenme durumu hakkında detaylı bilgiler verilir. Annelerin emzirme saatleri düzenlenir. Belirlenen zamanlarda anneler bebeklerini emzirebilir. Ek gıda alan çocuklar için beslenme programı yapılır. Ek gıdalar verilirken hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilir. Uygun karısımlar hazırlanır.

0-3 yaş programında uyku saatine dikkat edilir. Bebeklerin büyümesi için gerekli olan uyku düzeni sağlanır. Çocuklar ve bebekler gün boyu uyutulmaz. Öğlen yemek saatinden sonra çocukların uyuması için uygun ortamlar tasarlanır. Çocukların uyuyacakları mekan sık sık havalandırılır. Loş bir ortamda ısı düzeyi iyi ayarlanmış hijyenik bir odada uyuması sağlanır. Uyuması için gerekli düzenekler hazırlanmıştır.

0-3 yaş çocukların gelişim düzeyleri dikkate alınarak oyun saatleri belirlenir. Oyun saatlerinde gerekli önlem ve tedbirler alınarak oynayarak öğrenmesi sağlanır. Sadece sınıfta değil, bahçedeki oyun alanlarında çocukların oynayarak enerjilerini boşaltması sağlanır. Milli eğitim bakanlığı müfredat programına uygun etkinlikler belirlenen zaman dilimi içinde uygulanır. Çocukların küçük parmak kasları geliştirilmeye çalışılır. 3 yaş çocuklara kes yapıştır gibi etkinlikler tasarlanır. Yaş ve gelişimine uygun içerikli oyun ve aktiviteler düzenlenir. Çocukların gelişimleri takip edilerek desteklenir ve aileleri ile periyodik olarak gerekli paylaşımlarda bulunulur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.